Novinky

29.07.2020 Pracovní příležitosti

Aktualizovali jsme nabídku pracovních příležitostí. Více informací v záložce.

22.06.2020 Příměstský tábor 7. - 10.7.2020

Do nabídky příměstských táborů jsme zařadili i termín 7. - 10.7.2020. Cena za tento turnus je 1000,-Kč (není dotován). Nabízíme ještě volná místa na pobytových táborech ve Štítarech u Vranovské přehrady (Ostrov pokladů) a v Železné u Vrbna p.P. (Putování za sporty a zážitky).

04.05.2020 Znovuotevření SVČ

Od 11.5.2020 je možné opět otevřít kroužky. Aktuální informace najdete v emailu, nebo na našich stránkách.

Motivační skupina - Vím, kam mám jít

21.06.2020 V SVČ bylo v neděli 21. června pořádně rušno. Konala se zde velmi pěkná akce Den země a o zábavu nebyla nouze. Všichni přítomní si zde přišli na své. Žáci střídali stanoviště, sbírali razítka za splnění úkolů a mohli se těšit, že nasbírají nejen nějakou sladkost, ale i novou zkušenost.
V kanceláři č. 207 kariérových poradkyň jsme však neoslavovaly naši Zem, ale uspořádaly jsme netradiční motivační skupinu. Kterou jsme obohatily o manuální aktivity šité na míru všem věkovým kategoriím. Na své si přišli předškoláci, žáci prvního stupně a i děti z druhého stupně u nás namáhali své mozkové závity. Každý si mohl vyzkoušet činnost, kterou si vybral. Přitlouct hřebík, vyšít obrázek, doplnit názvy starých řemesel k obrázku nebo se jen zrelaxovat u omalovánky na téma profese. 
V projektu Vím, kam mám jít se orientujeme především na řemesla a rukodělné profese. Pokud se zamyslíme, zjistíme, že nás řemeslo provází celý den. Ať už ráno vstaneme a připravujeme si snídani (kuchař), oblékáme se (švadlena), češeme (kadeřnice), líčíme (kosmetička), zdobíme se šperky (zlatník), jezdíme autem (automechanik), apod. Není tedy od věci zajímat se o ně víc do hloubky. Protože nás provází v běžném životě a co jiného máme před sebou, než život sám? Tuto myšlenku jsme se snažily předat i rodičům a žákům na našem setkání.
Příjemná diskuze se rozvinula, když jeden z tatínků mluvil o své profesní dráze. Vyučil se jako zedník. Nikdy však nepřemýšlel o tom, že tuto práci bude dělat. Chtěl se věnovat něčemu jinému, ale z nedostatku jiných pracovních příležitostí u stavařiny zůstal a dnes je tomu velmi rád. Vlastní stavební firmu, postavil si dům, má práci, která ho velmi slušně živí a dnes by neměnil.
Do debaty se připojila maminka, která měla postřeh ze svého okolí a říkala, že v dnešní době jdou studovat na SŠ žáci se špatným studijním prospěchem a u studia pak trpí. Dle jejího názoru je lepší jít na SOŠ nebo SOU a vyučit se řemeslem a později si vzdělání doplnit o maturitní zkouškou.
Tatínek jiného žáka se rozpovídal i  o tom, že nemohli na drobnou opravu dveří v panelovém domě sehnat řemeslníka. Drobné práce řemeslníky nelákají, nemají na ně čas ani adekvátní finanční ohodnocení. Oprášil své dovednosti, které nabyl v rekvalifikačním kurzu ve spolupráci s ÚP a opravu provedl sám. Posteskl si nad stavem trhu práce. Ale jak sám řekl, pocit dobře odvedené práce a bezpečí jeho rodiny a obyvatel domu mu jsou dostatečnou satisfakcí.
V projektu Vím, kam mám jít necháváme žáky nahlédnout do života dospělých a velmi lehce jim otevíráme pomyslné dveře do krás světa řemesel. Pokud se alespoň malé procento dětí v projektu něco o sobě dozví,  vzhlédne se v nějaké profesi, bude to pro náš tým velký úspěch.
Žáky druhého stupně to však nekončí. Kariérové poradenství chceme přenést i v maličko jiném konceptu na příměstské tábory s názvem Učení je hra. Hravě, vtipně a zábavně budeme dětem ukazovat různé možnosti, cesty, cestičky, směry, kterými se mohou vydat. Neboť našim cílem je vzbudit v dětech chuť se učit, poznávat sebe a touhu poznávat nepoznané.
Děkujeme všem, kteří za námi do kanceláře č. 207 přišli a budeme se těšit na další povídání s Vámi o Vás a pro děti.
 
 Vyhotovila 23. června 2020 Libuše Antlová